Aktuality

Vianočné vinšovanie

Tlačiť

Vianoce sú pre mnohých jedny z najkrajších sviatkov v roku a neodmysliteľne k nim patria vianočné zvyky a tradície. V našej dedine ich máme, tak ako všade mnoho, ale už roky sme tu nemali jasličkárov. Tejto myšlienky sa chopila skupinka našich mladých a z vlastnej iniciatívy za pomoci Marty Jakubovej sa pustili do realizácie tejto tradície, ktorú si pamätajú už iba naši starí otcovia. Po pár stretnutiach a nácvikoch sa vybrali jasličkári do našich príbytkov, aby zvestovali radostné posolstvo Vianoc. Vinše a spevy boli tradične náboženské a oslavovali narodenie nášho Pána. Jasličky, ktoré zvyčajne držal najvyšší z chlapcov, sa nazývali aj "koscelok". Spolu s jasličkármi chodil vinšovať aj Guba, ktorý sa vyznačoval svojím dlhým kožuchom z ovčej vlny - gubaňou a nohavicami, ktoré mal vypchaté slamou. V ruke držal baltu - palicu, ktorou búchal na dvere domov, do ktorých vinšovníci prišli. Jasličkári mnohým z Vás skrášlili Vianoce a v neposlednom rade pripomenuli, ako sa niekedy tieto sviatky zvykli sláviť...

Fotografie si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Matúš Džuňa

 

Vianočný turnaj 2011

Tlačiť

Dňa 26.12.2011 sa v KD v Nižnom Hrabovci uskutočnil tradičný "Vianočný turnaj" v stolnom tenise. Súťažilo sa v troch skupinách, z ktorých postúpili do finále prví dvaja hráči. Na turnaji sa zúčastnilo 21 hráčov všetkých vekových kategórií. Turnaj sa niesol v peknej športovej atmosfére a do finále postúpili šiesti najlepší hráči.

Konečné poradie finálovej skupiny:

1. Marcel Jakubo
2. Rasťo Kurec
3. Mišo Timuľák
4. Matúš Danko
5. Pavol Staško
6. Ján Slivka

Pre všetkých súťažiacich bol pripravený výborný guľáš a malé občerstvenie. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník tohto pekného športového podujatia.

Alojz Jonek
predseda KpŠŽP

 

Čas vianočný, čas sviatočný, zázračný, tajomný...

Tlačiť

Prichádza k nám najkrajší sviatok roka. Prináša prívetivosť, lásku, potešenie, radosť. Cítime vzájomnú spolupatričnosť, náklonnosť blízkych, pochopenie, teplo domova. Je čas očakávania, čas svetielok, čas rozprávok, vône a dotyku ľudského tepla. Navzájom si vymieňame darčeky, ozdobujeme stromček, staviame betlehemy, zažíname svetielka, v dome vonia vanilka, škorica, ihličie...

Čítať celý článok...
 

Pozvánka na Vianočnú akadémiu

Tlačiť

vianocny-stromMaterská škola a Základná škola v Nižnom Hrabovci pozývajú všetkých občanov na "Vianočnú akadémiu", ktorá sa uskutoční dňa 18.12.2011 o 14.30 hod. v Kultúrnom dome.

Príďte sa spolu s nami vianočne naladiť!

 

Pozvánka na zasadnutie obecného zastupiteľstva dňa 15.12.2011

Tlačiť

Starostka obce v Nižnom Hrabovci Vás týmto pozýva na zasadnutie obecného zastupiteľstva, ktoré sa uskutoční dňa 15.12.2011 o 16:30 hod. v budove KD Nižný Hrabovec.

Program:

 • 1. Otvorenie
 • 2. Kontrola uznesení
 • 3. Stanovisko HK k návrhu rozpočtu na rok 2012
 • 4. Schválenie návrhu rozpočtu na rok 2012
 • 5. VZN o miestnych daniach a o miestnom poplatku za komunálne odpady
 • 6. VZN o zbere, preprave a zneškodňovaní KO a miestnom poplatku za zber, prepravu
 • a zneškodňovanie komunálneho odpadu
 • 7. Schválenie plánu kontrol HK na rok 2012
 • 8. Rôzne
 • 9. Návrh na uznesenie
 • 10. Záver

Mgr. Marcela Pčolinská
starostka obce
v.r.

 

Mikuláš

Tlačiť

Svätý MikulášÓ, ktože, ctí si Mikuláša - ó, ktože prosby k nemu vznáša?
Tomu, svätý Mikuláš - v každej tiesni pomáhaš...

Sviatok svätého Mikuláša je pre mnohých akoby začiatkom predvianočného obdobia, prípravou na sviatky, a preto je pre mnohých aj obdobím radosti, tajomnosti, čarovnosti, štedrosti darovania.

Aj do Nižného Hrabovca v podvečer 5.12.2011 zavítal svätý Mikuláš so svojimi pomocníkmi, anjelom a čertom. Pri veľkom rozsvietenom strome v obci pozdravil všetkých prítomných, ale svoje pozdravy odovzdal hlavne najmenším, ktorí ho už netrpezlivo vyčkávali a tešili sa. Zavítal aj do kultúrneho domu, ktorý bol už riadne zaplnený nielen deťmi, ale aj dospelými a mládežou.

So svätým Mikulášom sa spájajú mnohé legendy. Kto to teda bol svätý Mikuláš? Bol obľúbeným svätcom, kňazom a neskôr biskupom v lykijskej Myre. Stal sa známym pre svoju štedrosť, dobročinnosť a súcit s chudobnými. Vykonával dobré skutky, pomáhal ľuďom tajne, tak, aby ho nevideli. Zvykom teda ostalo, že v noci pred svätým Mikulášom aj my, dospelí, obdarúvame svoje deti tak, aby nás nevideli.

Naši malí Nižnohrabovčania Mikuláša obdarovali peknou piesňou, básňou a v radostnom očakávaní ich na oplátku zase svätý Mikuláš obdaril sladkou nádielkou. Pre rodičov a starých rodičov bolo potešením vidieť svoje usmievavé a veselé ratolesti a tak bol každý z nás obdarovaný.

O rok sa opäť tešíme na Mikuláša!

Fotografie si môžete pozrieť v tomto odkaze.

 

Stolnotenisový vianočný turnaj

Tlačiť

Komisia pre šport, pôsobiaca pri Obecnom zastupiteľstve v Nižnom Hrabovci, pozýva vyznávačov stolného tenisu na tradičný vianočný turnaj, ktorý sa uskutoční dňa 26. decembra 2011 (na Štefana) v priestoroch Kultúrneho domu v Nižnom Hrabovci.

Turnaja sa môžu zúčastniť všetky vekové kategórie. Začiatok turnaja bude o 13.00 hod.

Štartovné 2 € na osobu. Na záver bude pripravené občerstvenie a zaujímavé ceny pre víťazov.

Bližšie informácie u p. A. Joneka, prípadne u p. J. Staška. Tešíme sa na Vašu účasť.

Alojz Jonek
Predseda KpŠZP

 

Pozvánka na stretnutie so sv. Mikulášom

Tlačiť

mikulasObecný úrad v Nižnom Hrabovci v spolupráci s Kultúrnou komisiou obce pozývajú malých, aj veľkých na príjemné stretnutie so svätým Mikulášom, ktoré sa uskutoční dňa 5. decembra 2011 so začiatkom o 16.00 hod. pri stromčeku na Námestí Dr. Mastiliaka.

 

Koncert skupiny Kerygma

Tlačiť

thumb_kerygma01Kerygma - to, čo je zvestované - je určitým slávnostným vyhlásením, volaním hlásateľa, ktorý úradne oznamuje fakt, že Kristus zvíťazil nad smrťou, čím poslucháč vidí rozmer večnosti.

Kerygma je aj pevným bodom v štruktúre homílie. Jej formou je hlásanie zjavených Božích právd tak, ako ich Božia múdrosť sama zvestovala a ako ich Cirkev od samého počiatku svojím učiteľským úradom hlásala. Ide o Božie slovo o Zmŕtvychvstaní Krista a o jeho oslave Bohom Otcom.

Cieľom kerygmy je prebudiť a obnoviť vieru poslucháčov, aby „prijali Božie slovo, ktoré sme hlásali, neprijali ste ho ako ľudské slovo, ale - aké naozaj je - ako slovo Božie; a ono pôsobí vo vás veriacich.“ ( 1 Sol2, 13 ). Ján Pavol II. dodáva, že hlásateľ k tomu potrebuje posilu, aby sa nenechal znechutiť, aby neupustil od svedectva, „aj keď svoju vieru musí vyznávať v nepriateľskom alebo ľahostajnom prostredí.“

thumb_kerygma02A v neposlednom rade je to aj názov gospelovej kapely, ktorá vystúpila dňa 12.novembra 2011 v Kultúrnom dome v Nižnom Hrabovci. Tí, ktorí si nenechali ujsť tento skvelý koncert, mali možnosť započúvať sa do piesní , ktoré pre kapelu napísal náš bývalý pán kaplán Vladimír Štefanič. Texty piesní sú o láske, šťastí, pravde, slobode, modlitbe, odvahe, ale aj o komplikáciách v našom terajšom živote. Kto mal záujem, mohol si zakúpiť aj ich úplne nový album KERYGMA: v protismere. A na záver ešte jedno: aj napriek nízkemu počtu zúčastnených, tí ktorí tam boli zažili úžasnú atmosféru a ostatní im môžu len ticho závidieť.

 

Po jesennej časti na 6. mieste

Tlačiť

thumb_muzstvo2011Dňa 6.11.2011 sa domácim víťazstvom so Zámutovom / 2:1 / skončila jesenná časť MO mužov vo futbale. Po nevydarenom minulom ročníku sa nám tentokrát darilo viac. Na konto sme si po 17-tich kolách pripísali 9 výhier, 3 remízy a 5 prehier. So skóre 37:23 sme si získali 30 bodov a v tabuľke obsadili 6.miesto.


FK- Nižný Hrabovec reprezentovali
: P. Junák, P. Žultko, M. Varga, J. Fedorišin, P. Babjak, J. Králik, M. Pešta, M. Paňko, Ľ. Šuru, P. Leško, P. Staško, M. Šalka, M. Haššo, T. Mezej, Š. Rapčo, Ľ. Roško, T. Kurec, J. Svetlík a Ľ. Timuľák.

Veríme, že po zimnej príprave sa nám bude rovnako dariť a naďalej budeme obsadzovať popredné priečky.

Tabuľka po jesennej časti r. 2011/2012
1 Sedliská 46 b
2 Sačurov 40 b
3 Holčíkovce 33 b
4 Slovenská Kajňa 32 b
5 Hencovce 30 b
6 Nižný Hrabovec 30 b
...
...
15 Hlinné 9 b
16 Lomnica 6 b


Alojz Jonek - vedúci mužstva

 

V Nižnom Hrabovci oslávili 100. výročie narodenia Jána Mastiliaka

Tlačiť

Dňa 29. októbra si v obci Nižný Hrabovec pripomenuli sté výročie narodenia miestneho rodáka Jána Ivana Mastiliaka (1911 – 1989), gréckokatolíckeho vyznávača z rehole redemptoristov. Gréckokatolícki arcibiskup a biskupi Ján Babjak SJ, Milan Chautur CSsR, Eugen Kočiš a rímskokatolícky arcibiskup Alojz Tkáč, protoigumen michalovskej viceprovincie redemptoristov Jaroslav Štelbaský CSsR, provinciál pražskej provincie redemptoristov Josef Michalčík CSsR, viceprovinciál bratislavskej viceprovincie redemptoristov Václav Hyppius CSsR, gréckokatolícki kňazi, medzi nimi vranovský protopresbyter Michal Zorvan, miestny farár Igor Zimovčák, rímskokatolícki kňazi, medzi nimi kanonik a vranovský dekan Tibor Závacký, michalovský dekan Pavel Kaminský, miestny farár Juraj Kormoš a všetci miestni rodáci-kňazi obidvoch obradov. Medzi prítomnými bola i evanjelická farárka a. v. Mária Juhásová z Kladzian.


Fotografie zo slávnosti si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Čítať celý článok...
 

Pozvánka „ZUMBA fitness“ s Adelkou

Tlačiť

Pozývame všetkých, ktorí majú radi tanec, hudbu, rytmus a chcú spraviť niečo pre svoje telo a zdravie, na hodinu ZUMBY. Prineste si so sebou tenisky, športové oblečenie a hlavne dobrú náladu.

Tešíme sa na Vás!

Kedy:    každý štvrtok o 19.00 hod. (začíname 3.11.2011)
Kde:      kultúrny dom v Nižnom Hrabovci
Koľko:   2 EUR / hod. (deti do 11 r. zdarma)


zumba-logoZUMBA je zábavná fitness hodina inšpirovaná latinsko-americkou hudbou, vhodná pre každého. Tanečníci aj netanečníci, všetci zvládnu hodinu zumby. Tanečné pohyby sú zložené z krokov, ktoré sa ľahko učia, sústreďujú sa na rysovanie tela v oblastiach ako boky, nohy, paže, brušné svalstvo a najdôležitejší sval v tele - srdce. Zumba je úžasná pre mysle, telo i dušu :)

Zumba kombinuje dynamickú latinsko americkú hudbu a unikátne a exotické tanečné a aeróbne pohyby. Tance ako Salsa, Merengue, Flamenco, Hip-hop, Cha-cha, Samba, Calypso, Belly Dancing.

 

Stretnutie seniorov v rámci Mesiaca úcty k starším

Tlačiť

Bože, ty si ma poúčal od mojej mladosti a ja až doteraz ohlasujem
tvoje diela zázračné. Až do staroby a do rokov šedivých,
Bože, neopúšťaj ma, kým nezvestujem silu tvojho ramena
všetkým pokoleniam budúcim...

„Jeseň života“ možno prežiť príjemne, produktívne a aktívne – len nech slúži zdravie. Staroba neznamená koniec životnej aktivity. Na prejav úcty k starším nestačí len 1.október „Svetový deň seniorov“ a následne celý mesiac október ako „Mesiac úcty k starším“, kedy si pripomíname zásluhy starších spoluobčanov, ale úctu je potrebné prejavovať počas celého roka v rodine, na pracovisku, v medziľudských vzťahoch, všade. Kto sa naučí vážiť si šediny, nemusí sa báť, že ostane v starobe nepovšimnutý. Dňa 16.10.2011 v rámci Mesiaca úcty k starším sa aj v našej obci konalo slávnostné stretnutie seniorov. Žiaci zo ZŠ Nižný Hrabovec, DFS Bukovinka a ľudové melódie spestrili starším nedeľné odpoludnie.

Aj touto milou slávnosťou chcel Obecný úrad v Nižnom Hrabovci vyjadriť úprimné poďakovanie starším, vzdať im úctu za ich prácu, za ich zásluhy, za ich pomoc a oporu pri riešení mnohých problémov súčasnej doby. Nuž, my všetci, nájdime si čas na vľúdne slovo, na úsmev pre starších neustále, nielen počas októbra a preukážme im našu úctu.

Fotografie si môžete prezrieť v tomto odkaze

PaedDr. Jana Stašková
predseda KK a Š

 

Pozvánka na slávnostnú liturgiu

Tlačiť

thumb_plagat_mastilakVážení občania!

Naša obec sa chystá na významnú udalosť, bude to pripomienka 100. nedožitých narodenín ThDr. Jána Mastiliaka.

Život a dielo tohto nášho významného rodáka si zaslúži našu úctu, preto pozývam všetkých našich občanov i rodákov na 29.10.2011 o 8.45 hod. ku gréckokatolíckej cerkvi, kde bude slávnostná liturgia.

Mgr. Marcela Pčolinská,
starostka obce

 

Sté výročie narodenia ThDr. Jána Mastiliaka CssR

Tlačiť

Túto jeseň uplynie 100 rokov od narodenia Jána Mastiliaka (1911-1989), prvého gréckokatolíckeho redemptoristu slovenského pôvodu. Narodil sa 5.11.1911 v obci Nižný Hrabovec v okrese Vranov nad Topľou. Študoval v Čechách a v Ríme. Po vojne pôsobil na Slovensku a v Čechách. Od 14.3.1950 do 9.5.1965 bol väznený. Komunistický režim ho v monsterprocese odsúdil ako jediného Slováka a dostal najvyšší trest – doživotie. Po návrate z nespravodlivého väzenia mal podiel na obnovení Gréckokatolíckej cirkvi v roku 1968. Dožil v ústraní v Prešove. Zomrel mesiac pred pádom totality 18.9.1989 v povesti svätosti. Pochovaný je v Michalovciach.

V sobotu 29. októbra 2011 bude v Mastiliakovom rodisku slávnosť, organizovaná obcou, Gréckokatolíckou, Rímskokatolíckou cirkvou a redemptoristami. Slávnosť sa začne o 8.45 hod. archijerejskou liturgiou v miestnej cerkvi, o 10.45 hod bude odhalený pamätník v centre obce a o 11.00 hod. bude nasledovať odborný seminár v rímskokatolíckom kostole a príležitostná výstava.

Obecný úrad Nižný Hrabovec

 

Jeseň života

Tlačiť

jesenKultúrna komisia pri Obecnom úrade v Nižnom Hrabovci Vás srdečne pozýva na posedenie pri príležitosti „Mesiaca úcty k starším“ dňa 16. októbra 2011 o 15.00 hod. do Kultúrneho domu v Nižnom Hrabovci.

Tešíme sa na Vašu účasť!

 


Stránka 32 z 34

Terénna sociálna práca v obciach I

Informácie

Kontakt

erb_nh_asideObecný úrad Nižný Hrabovec

Nižný Hrabovec 407
Nižný Hrabovec
094 21

Telefón: 057/449 31 41
Fax: 057/449 31 41
e-mail: ocu.niznyhrabovec@mail.t-com.sk

Miestne občianske poriadkové služby - Nižný Hrabovec

Zber odpadu

Zber olejov

Multifunkčné ihrisko

Počítadlo prístupov

Dnešných návštev:62
Včerajších návštev:63
Návštev za mesiac:1194
Všetkých návštev:156193
Počítané od:14-02-2011

Kalendár

2018
Júl
PoUtStrŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Náhodné fotografie


Deň rodiny 2016
Okresná olympiáda seniorov Vyšný Kazimír 2016
Stavanie mája 2014-44
Deň matiek 2015
Farský ples 2014-80
MDD 2014
Špivanočki mojo 2013-14
Jánske ohne 2011-48

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok